Biden: "Gazze, Filistin'in kontrolünde olmalı"

İsrail tarafından "Gazze'de güvenlik kontrollerinin İsrail'in elinde olacağı" açıklamaları gelirken Biden, yayınladığı bir makalede "Gazze ve Batı Şeria'nın kontrolünün Filistin'in elinde olması gerektiğini" belirtti.

Biden: "Gazze, Filistin'in kontrolünde olmalı"
19 Kasım 2023 - 23:06
Gazze'de devam eden çatışmalar için makale kaleme alan Biden, Gazze ve Batı Şeria'nın geleceğine dair "Barış için çabalarken, nihayetinde Gazze ve Batı Şeria yeniden canlandırılmış bir Filistin yönetimi altında yeniden birleşmeli." ifadelerini kullandı. Biden, iki devletli bir çözüm için çalıştıklarına işaret ederek, "Filistinliler Gazze'den zorla çıkarılmamalı, yeniden işgal edilmemeli, kuşatma veya abluka yapılmamalı ve toprakları daraltılmamalı." değerlendirmesinde bulundu. İsrailli yerleşimcilerin sivillere yönelik şiddetlerinde artış olduğu bilinirken Biden, Batı Şeria'da sivillere saldıranlara karşı vize yasağı uygulamaya hazır olduklarını vurguladı.
 
"Aşırı şiddetin durdurulması için ısrarcı oldum"
Biden, makalede, "İsrail liderlerine, Batı Şeria'da Filistinlilere karşı aşırı şiddetin durdurulması ve şiddeti uygulayanların sorumlu tutulması gerektiğine dair ısrarcı oldum." değerlendirmesini yaptı. Öte yandan, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun "Gazze Şeridi'nde güvenlik kontrolünü tamamen ellerinde tutacakları" yönündeki sözleri tepki çekmişti. 
 
Kaynak: Habertürk

YORUMLAR

  • 0 Yorum