Depremzede: "Su istedim, yüzüğünü sat dediler"

Kahramanmaraş'ta bir gazetecinin çektiği videoda; bir AFAD yetkilisi bir koli su isteyen depremzeye, yardımların artık bittiğini ve parmağındaki yüzüğü satıp kendi ihtiyaçlarını kendi karşılaşması gerektiğini söyledi. Depremzede, "Önce eğitsinler, adam etsinler sonra AFAD’ın başına oturtsunlar. Cahil cahil oraya oturtup da bizi rencide etmeye ne hakları var?" dedi.

Depremzede: "Su istedim, yüzüğünü sat dediler"
02 Mart 2023 - 01:45
Depremin üstünden 23 gün geçti ama bölgedeki en temel ihtiyaçlarda hala eksiklikler var. Depremlerin merkez üstü Kahramanmaraş’ta temiz su bulamayan bir vatandaş, AFAD yetkilisinin "yardımların artık bittiğini" belirterek, "ihtiyaçlarını karşılaması için yüzüğünü satmasını" söylediğini anlattı.
 

Gazeteci Ruşen Takva’nın paylaştığı videoda depremzede şöyle konuştu:

"Ne yaparsan yap kendi çarene bakacaksın." diyorlar. Bir koli su istedim. "Benim evde çocuklarım var." dedim. "Su yardımı yapılmıyor, bitti artık yardımlar." diyor. "Param yok." diyorum. Öbürü de gülüyor "Parmağında yüzük var. Niye bozdurup da kendi ihtiyacını almadın?" diyor. Önce eğitsinler, adam etsinler sonra AFAD’ın başına oturtsunlar. Cahil cahil oraya oturtup da bizi rencide etmeye ne hakları var? Erzakları da kendilerinin olsun, yiyecekleri de kendilerinin olsun. Ben sadece su istiyorum.

Vatandaş çadırını da kendi imkanlarıyla kurmuş: "Çadır bulamadım dört günlük bebeğimle 15 gün süründüm, 15 gün sonra kendi imkanlarımla bir çadır kurdum.". O sırada bir yetkilinin, vatandaşın sorununu çözmek yerine olayı görüntüleyen gazeteciye "Çekme!" dediği duyuluyor.

Kaynak: Diken

YORUMLAR

  • 0 Yorum