Ekvador'un eski devlet başkanı Moreno'ya ev hapsi

Ekvador'un eski devlet başkanı Lenin Moreno, ülkenin en büyük hidroelektrik barajının ihalesinde Çinli firmadan rüşvet almakla suçlanarak ev hapsine alındı.

Ekvador'un eski devlet başkanı Moreno'ya ev hapsi
05 Mart 2023 - 09:45
Ekvador'un eski devlet başkanı Lenin Moreno, ülkenin en büyük hidroelektrik barajının ihalesinde Çinli firmadan rüşvet aldığı gerekçesiyle ev hapsine alındı. Moreno'nun eşi, kızı ve damadının 660 bin $ rüşvet aldığı öne sürüldü.  

Ekvador'da 2017 ile 2021 yılları arasında devlet başkanlığı yapan 69 yaşındaki Moreno ve 36 kişi toplam 76 milyon $ rüşvet almakla suçlandı. Savcılığa göre yolsuzluk ağı, 2,5 milyar $'lık Coco Codo Sinclair hidroelektrik santralinin inşaatı sırasında kuruldu. 

Başsavcı Diana Salazar, soruşturmada adı geçen bütün zanlılar için gözaltı talebinde bulundu. Başsavcılık Ofisi Twitter'dan yaptığı açıklamada, eski başkan Moreno da dahil olmak üzere 14 kişiye ileri yaşları nedeniyle ev hapsi verildiği belirtildi. Savcılık rüşvet ağının parçası olmakla suçladığı Moreno'nun eşi, kızı, kardeşleri ve eniştesinin de dahil olduğu aile grubunun toplam 660 bin $ rüşvet aldığını öne sürdü. İddianamede sanıklar için 7 yıl hapis istendi.  

Eski Devlet Başkanı Moreno, 22 Şubat'ta yaptığı açıklamada suçlamaları kabul etmeyerek baraj inşaatının ihalesinde sorumluluğunun olmadığını savundu. Ev hapsine alınan Moreno, 2007 ile 2013 yılları arasında da eski Başkan Rafael Correa'nın yardımcısı olarak görev yapmıştı. Correa da, gıyabında yargılandığı yolsuzluk davasında 8 yıl hapis cezasına çarptırıldıktan sonra Belçika'da sığınma hakkı almıştı.

Kaynak: Euronews Türkçe

YORUMLAR

  • 0 Yorum