Erdoğan'dan Finlandiya'nın NATO üyeliğine onay

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Görüşme sonrası iki lider açıklama yaptı. Basın açıklamasında Erdoğan: "Finlandiya'nın NATO'ya katılım protokolünün Meclisimizdeki onay sürecini başlatmaya karar verdik." ifadelerini kullandı.

Erdoğan'dan Finlandiya'nın NATO üyeliğine onay
17 Mart 2023 - 20:14
Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö bugün Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Liderler yaptıkları ikili görüşme sonrası düzenledikleri ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Finlandiya'nın NATO'ya katılım protokolünün Meclisimizdeki onay sürecini başlatmaya karar verdik." ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şu şekilde: "Türkiye ve Finlandiya tarihi olarak iyi ilişkiler içinde bulunan iki dost ülkedir. 1924 yılında imzalanan anlaşmayla tesis edilen ilişkiler daha da güçlenmiştir. Finlandiya hükümeti ile halkının gösterdiği dayanışma için bir kez daha teşekkür ediyorum. Görüşmelerimizde Türkiye-Finlandiya ilişkilerini geliştirmekteki ortak niyeti teyit ettik. Geçen yıl ikili ticaret hacmimiz 2 milyar doları geride bıraktı. Orat hedefimiz ilk etapta 3 milyar Dolar daha sonra da 5 milyar dolara ulaşmak. Ekonomik ve ticari ilişkilerimizi çeşitlendirmeye hazırız."

FİNLANDİYA'NIN NATO ÜYELİĞİNE ONAY
Görüşmelerimizde ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve küresel mevzuları ele aldık. Finlandiya'nın Türkiye'nin AB üyeliğine verdiği güçlü desteği önemsiyoruz. Güvenlik kaygılarımızın giderilmesi hassasiyetine binaen Finlandiya'nın NATO'ya katılım protokolünün Meclisimizdeki onay sürecini başlatmaya karar verdik. NATO, Finlandiya'nın üyeliğiyle daha da güçlenerek bu sayede küresel güvenlik ve istikrarın muhafazasında inanıyorum ki etkin rol oynayacaktır.

"İSVEÇ'E OLUMLU YAKLAŞMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL"
"İsveç'le görüşmelerimizi ittifakın prensipleri ve bizim terörle mücadeledeki yaklaşımlarımız temelinde sürdüreceğiz. Sürecin nasıl ilerleyeceği İsveç'in atacağı somut adımlarla doğrudan bağlantılı olacaktır. İsveç'e karşı farklı bir yaklaşımımız yok. İsveç teröristlere kucak açtı. 120 teröristin listesini verdik, 'bize verin' dedik. Teröristleri bize vermeyince bizim de İsveç'e olumlu yaklaşmamız mümkün değil."

"FİNLANDİYA'NIN NATO'YA ÜYELİĞİ İSVEÇ OLMADAN TAMAMLANAMAZ"
Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ise şu ifadeleri kullandı: "Sayın Cumhurbaşkanı, şahsınıza teşekkürlerimi iletmek isterim. Bence siz, her yerde, herkesle, görüşebilen, konuşabilen çok az kişiden birisiniz. Belki de bunu yapan tek kişisiniz. Çok güzel görüşmeler gerçekleştirdik. İyi olan ilişkilerimizi sürdürüyoruz.

Kaynak: Karar

YORUMLAR

  • 0 Yorum