UCM, Putin için tutuklama kararı çıkardı

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), Ukrayna'da işlenen suçlara ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya'nın Çocuk Hakları Komiseri Maria Alekseyevna Lvova-Belova hakkında savaş suçu gerekçesiyle yakalama kararı çıkarıldığını duyurdu.

UCM, Putin için tutuklama kararı çıkardı
17 Mart 2023 - 21:20
UCM, Cuma günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında Ukrayna'da işlenen savaş suçlarından sorumlu olmakla suçlanan tutuklama emri çıkardı. Moskova, güçlerinin komşusuna yönelik bir yıllık işgali sırasında zulüm işlediği yönündeki suçlamaları defalarca reddetti. UCM, Ukrayna'ya yönelik ilk tutuklama emrinde, Putin'in yasadışı bir şekilde çocukların sınır dışı edilmesi ve insanların Ukrayna topraklarından Rusya Federasyonu'na yasadışı bir şekilde nakledilmesi şüphesiyle tutuklanması çağrısında bulundu.

Kremlin yorum talebine hemen yanıt vermedi. Bu haftanın başlarında Reuters, mahkemenin tutuklama emri çıkarmasının beklendiğini bildirdi. Ayrı olarak mahkeme, Rusya'nın Çocuk Hakları Komiseri Maria Lvova-Belova için de aynı suçlamalarla tutuklama emri çıkardı. UCM savcısı Karim Khan, bir yıl önce Ukrayna'da olası savaş suçları, insanlığa karşı suçlar ve soykırımla ilgili soruşturma başlattı. Ukrayna'ya yaptığı dört gezi sırasında çocuklara karşı işlenen suçları ve sivil altyapıyı hedef aldığını vurguladı.

Kaynak: T24

YORUMLAR

  • 0 Yorum