Macaristan İsveç'in NATO üyeliğini onayladı

Macaristan Parlamentosu, İsveç'in Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) üyeliğine onay verdi. Türkiye'nin onayının ardından İsveç'in NATO'ya üyeliğine onay vermeyen tek ülke olan Macaristan'ın onayının ardından İsveç, ittifakın 32. üyesi oldu.

Macaristan İsveç'in NATO üyeliğini onayladı
26 Şubat 2024 - 19:19
İki yıllık bekleyiş sona erdi ve Macaristan'ın da onayıyla İsveç'in NATO üyeliğinin önündeki son engel kalktı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ''İsveç'in NATO üyeliği hepimizi daha güçlü ve güvenli kılacak.'' dedi.

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ise ''NATO'da sorumluluk almaya hazırız.'' diye konuştu.

Türkiye'nin İsveç'in NATO'ya katılım protokolünü geçen ay onaylamasının ardından gözler Macaristan'a çevrilmişti. Macaristan Parlamentosu'nda beklenen oylama yapıldı ve İsveç'in üyeliği onaylandı. Parlamentonun onayının ardından karar Macaristan Cumhurbaşkanı Lazlo Köver'in önüne gidecek. Cumhurbaşkanı'nın kararı imzalayarak ABD Dışişleri Bakanlığı'na göndermesi için 5 gün süresi olacak. Katılım belgesi Washington'a gönderilecek. NATO teamüllerine göre ABD hükümeti yeni bir devletin üye olacağını ittifakın tüm üyelerine bildirecek ardından NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Kuzey Atlantik Konseyi'nde İsveç'in üyeliğini ilan edecek. Daha sonra NATO karargahında yapılacak bayrak töreninin ardından İsveç'in ittifaka katılımı tamamlanmış olacak.

İsveç NATO'nun 32. üyesi olacak
Finlandiya'nın ardından İsveç NATO'nun 32. üyesi olacak. İsveç, Ukrayna savaşının başlamasının ardından 2022'de komşusu Finlandiya ile birlikte NATO üyeliğine başvurmuştu. Finlandiya, Nisan 2023'te NATO'nun 31. üyesi olmuştu. İsveç ise Türkiye ve Macaristan'ın kaygılarını gideremediği için beklemek zorunda kalmıştı.

Kaynak: NTV

YORUMLAR

  • 0 Yorum