NATO, Kosova'daki asker sayısını artırabilir

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Kosova'daki barış gücü askerlerinin sayısı artırma seçeneğini değerlendirdiklerini açıkladı.

NATO, Kosova'daki asker sayısını artırabilir
20 Kasım 2023 - 22:17
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO'nun bölgede gerilimi kontrol altında tutmak için Kosova'daki barış gücü askerlerinin sayısını kalıcı bir şekilde artırabileceklerini açıkladı. NATO, Eylül ayında silahlı Sırplar ve polis arasında çıkan çatışmalar sonrası Kosova'ya İngiltere ve Romanya'dan yüzlerce ek kuvvet göndermişti. Eylül ayında yaşanan bu silahlı çatışmalar, Kosova'da istikrarın sağlanmasına ilişkin uslararası endişeleri de beraberinde getirmişti. 

Stoltenberg'in Pazartesi günü çıktığı Batı Balkan ülkeleri turunun ilk durağı Bosna Hersek oldu. Genel Sekreter'in ziyaret listesinde Kosova, Sırbistan ve Kuzey Makedonya da yer aldı. Kosova ziyareti sırasında gazetecilere konuşan Stoltenberg, "Durumun kontrolden çıkıp Kosova'da ya da daha geniş bir bölgede yeni bir şiddetli çatışma yaşanmasını önlemek için, bölgedeki asker sayısında kalıcı bir artış yapıp yapmamamız gerektiğini gözden geçiriyoruz." ifadelerini kullandı. 

Arnavut çoğunluğuna sahip Kosova, bir gerilla ayaklanmasına ve 1999 yılında NATO'nun müdahalesine sahne olmuş, 2008 yılında ise Sırbistan'dan bağımsızlığını ilan etmişti. Kosova'nın kuzeyinde yaşayan yaklaşık 50 bin Sırp, Priştine'nin kurumlarını tanımıyor ve Belgrad'ı başkentleri olarak görüyor. 

Kosova'daki Sırplar, Kosova polisi ve uluslararası barış gücüyle sürekli olarak çatışıyor ancak bu yılın Eylül ayındaki çatışma, son yılların en şiddetli çatışması olarak nitelendirildi. NATO'nun 1999'dan beri faaliyette olan KFOR barış gücü, 27 ülkeden 4 bin 500'ün üzerinde askerden oluşuyor.

Kaynak: Euronews Türkçe

YORUMLAR

  • 0 Yorum