Kayseri'de taksici cinayetinin yargı süreci başladı

Kayseri’de yolcu alma nedeni ile tartıştığı meslektaşını bıçaklayarak öldüren taksicinin meslektaşını bıçaklayarak öldürmek suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanıyor. Sanık, ifadesinde kavga esnasında bıçağı salladığını ama değdiğini görmediğini söyledi.

Kayseri'de taksici cinayetinin yargı süreci başladı
20 Kasım 2023 - 22:34
Kayseri'de geçen yıl, müşteri alma konusundaki anlaşmazlık nedeniyle meslektaşı Ali Demirel'i (32) bıçaklayarak öldürmek suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanan taksi şoförü Reşit Demir (23), savunmasında, "Babama yumruk vurdu. Kürekle de bana vurdu. Günlük işlerde kullandığım bıçağı kendimizi korumak için elime aldım. Zarar verme niyetim yoktu." dedi.

Olay, Melikgazi ilçesi Talas Bulvarı'ndaki Kızılay EKM taksi durağı yakınlarında geçen yıl 23 Haziran'da meydana geldi. Ali Demirel, başka bir taksi durağında çalışan meslektaşı Reşit Demir'in müşteri aldığını fark edince aralarında tartışma çıktı. Reşit Demir, bir süre sonra babası M.D. ve amcası M.D. ile birlikte tekrar Ali Demirel'in taksi durağına geldi. İkinci tartışma kavgaya dönüştü, Reşit Demir yanında getirdiği bıçakla Ali Demirel'i yaraladı. Olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi, ancak Demirel hayatını kaybetti. Reşit Demir ve ailesi, polis tarafından bir akaryakıt istasyonunda yakalandı.Sanıklardan Reşit Demir, Kayseri 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün ilk kez hakim karşısına çıktı. Savunmasında, Talas'ta durdurduğu yolcuların otobüsü kaçırdıklarını ve otogara geç kaldıklarını söylediklerini belirterek, "Onları alıp ilerlerken, yolun ortasına biri geçip durdurdu. Müşteri sandım ve 'araç dolu diyecektim'. 'Sen buradan nasıl yolcu alırsın? Buradan yolcu aldırmam, yolcumu çaldırmam.' dedi. Yolculara da 'inin' dedi. Onlar da bana 'lütfen bırakma' dediler. Yolculara 'meslek odasına şikayet edilirse konuşur musunuz?' diye sordum. Ardından babamla, bu kişinin durağına gittik. Babama yumruk vurdu. Kürekle de bana vurdu. Günlük işlerde kullandığım bıçağı kendimizi korumak için elime aldım. Zarar verme niyetim yoktu. Keşke gitmeseydim. Olayın buralara geleceğini bilmiyordum." dedi.

Ölen Ali Demirel'in şikayetçi kardeşi İ.D. ise mahkemede "Kardeşimi 7 bıçak darbesi ile katlettiler. Bizim 200 liraya ihtiyacımız yoktu. Ama bizimki ekmek davasıdır. UKOME kararına göre 150 metreden yolcu alınmaması şeklinde bir kural vardır. Kardeşim, Hakkari'de şehit olan dayımın ismini taşıyordu. Yıllar önce Hakkari'de öldük, bugün de huzurun şehri denilen Kayseri'de öldük. Şikayetçiyim." şeklinde konuştu.

Mahkeme heyeti, davada 4 tanığın ifadesini dinledikten sonra sanık Reşit Demir'in tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı erteledi. Yeni tanıkların dinlenmesi ve eksiklerin giderilmesi için duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

Kaynak: Habertürk

YORUMLAR

  • 0 Yorum