Rusya: "Karadeniz Filosu komutanımız hayatta"

Ukrayna Özel Kuvvetleri, dün geçen hafta Sivastopol'daki Karadeniz Filo Üssü'ne düzenlenen saldırıda Karadeniz Filosu Komutanı Viktor Sokolov'un öldürüldüğünü açıklamıştı. Rusya, bugün Sokolov'un Şoygu ve diğer üst düzey komutanlarla yaptığı toplantıdan fotoğraf ve video yayınlayarak Sokolov'un hayatta olduğunu duyurdu.

Rusya: "Karadeniz Filosu komutanımız hayatta"
26 Eylül 2023 - 17:17
Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan video ve fotoğraflarda, Rusya'nın Karadeniz Filosu komutanı Viktor Sokolov'un Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve diğer üst düzey amiraller ve ordu komutanlarıyla bir video konferansa katıldığı görülüyor. Ukrayna'nın öldürüldüğünü söylediği Rusya'nın Karadeniz Filosu komutanı Viktor Sokolov, bir video konferansa katılırken görüntülendi.

Ukrayna Özel Kuvvetleri Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Sokolov ve diğer 33 subayı geçen hafta Rusya'nın Sivastopol'daki Karadeniz Filo Üssü'ne düzenlenen füze saldırısında öldürdüklerini duyurmuştu. Salı günü erken saatlerde Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, Ukrayna'nın iddiası hakkında yorum yapmayı reddederek gazetecileri Savunma Bakanlığı'na yönlendirmişti. İlerleyen saatlerde Bakanlık'ın yayınladığı videoda Şoygu, Eylül ayında 17 binden fazla Ukraynalı askerin öldürüldüğünü ve aralarında 7 Amerikan Bradley savaş aracının da bulunduğu 2 bin 700'den fazla silahın imha edildiğini söyledi. Şoygu, "Ukrayna Silahlı Kuvvetleri tüm cephe hattında ciddi kayıplar yaşıyor." dedi ve Ukrayna'nın karşı saldırılarının şu ana kadar sonuç vermediğini de sözlerine ekledi. Kremlin, ABD'nin Ukrayna'ya uzun menzilli ATACMS füzeleri ve Abrams tankları tedarikinin savaş alanındaki durumu değiştirmeyeceğini söyledi. Günlük basın toplantısında konuşan Peskov, Rus Silahlı Kuvvetleri'nin sürekli olarak yeni silah türlerinin kullanımına uyum sağladığını söyledi. Peskov, "Bütün bunlar hiçbir şekilde operasyonun özünü ve sonucunu etkileyemez. Savaş alanındaki güç dengesini değiştirebilecek her derde deva ilaç bir silah yoktur." ifadelerini kullandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski de, ABD yapımı Abrams tanklarının ülkesine geldiğini söyledi. Jet motorlu tanklar, Washington Ocak ayında 30'dan fazlasını vermeyi kabul edene kadar Kiev'in en büyük talebiydi. Ukrayna'ya gönderilen Alman yapımı Leopar ve İngiliz Challenger tanklara atıfta bulunarak "Abrams tankları ciddi silahlardır, ancak başkanın başka ülkelerde üretilen diğer tanklar hakkında söylediklerini unutmayın." diyen Peskov "Eh, bunlar (Abrams) da yanacak." sözlerini kullandı.

Kaynak: Gazete Oksijen

YORUMLAR

  • 0 Yorum