Washington'dan İranlı bakanın ziyaret talebine ret

ABD yönetimi, Washington'u ziyaret etmek isteyen İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın talebini geri çevirdi.

Washington'dan İranlı bakanın ziyaret talebine ret
26 Eylül 2023 - 17:32
ABD yönetimi, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın başkent Washington'ı ziyaret etmesine izin vermedi. Abdullahiyan, geçen hafta Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu toplantısı için New York'a gelmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, New York'ta bulunan İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın Washington'ı ziyaret etmek için talepte bulunduğunu açıkladı. İran ve diğer yabancı hükümet yetkililerinin BM işleri için New York'a seyahat etmelerine izin verme yükümlülükleri olduğunu vurgulayan Miller, "Ancak onların Washington DC'ye seyahat etmelerine izin verme yükümlülüğümüz yok. İran'ın ABD vatandaşlarını haksız yere gözaltına alması ve terörizme devlet desteği vermesi göz önüne alındığında, bu talebin kabul edilmesinin ne uygun ne de gerekli olduğuna inanmadık." ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler'e ev sahipliği yapan ABD, tüm üye devletlerin temsilcilerinin New York'a seyahat etmesine izin veriyor, ancak “düşman” olarak gördüğü bazı ülkelerin yetkililerinin şehir dışına çıkışını kısıtlıyor. İran geçtiğimiz hafta 5 ABD vatandaşının serbest bırakılmasına izin vermiş, ABD de İran'ın dondurulmuş 6 milyar $'lık fonunun Güney Kore'den Katar'daki bir hesaba aktarılmasını sağlamıştı. İran'ın Washington'daki konsolosluk şubesi, iki ülke arasındaki gerilim sebebiyle resmi olarak Pakistan bayrağı altında faaliyet gösteriyor.

Kaynak: Euronews Türkçe, VOA Türkçe

YORUMLAR

  • 0 Yorum