Rusya'nın nükleer füzeleri Belarus'ta konuşlanıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin: ''Moskova Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra bu tür silahları ilk kez Rusya dışına konuşlandırıyor.'' Rusya'nın Ukrayna savaşı sonrası gündeme getirdiği Belarus'a taktik nükleer füze yerleştirme planının temmuz ayında hayata geçirileceği açıklandı.    

Rusya'nın nükleer füzeleri Belarus'ta konuşlanıyor
09 Haziran 2023 - 19:26

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin: ''Moskova Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra bu tür silahları ilk kez Rusya dışına konuşlandırıyor.'' Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana yaşanan en büyük kara savaşı 15 aydan fazla bir süredir devam ediyor. Putin, NATO askeri ittifakına Ukrayna'ya verdiği destek konusunda açık bir uyarı olarak Belarus'a taktik nükleer silahlar konuşlandırmak istediğini mart ayında duyurmuştu.

Belarus Güvenlik Konseyi Sekreteri: ''Batı bize nükleer silah konuşlandırma dışında seçenek bırakmadı.'' Önce gelen NATO üyeleri, ortada emperyal tarzda bir toprak gasbı olduğu sürece Ukrayna'yı destekleyeceklerini ve savunmasına yardım edeceklerini şimdiye kadar her fırsatta açık şekilde belirtti.

Putin ve Lukaşenko görüştü
Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Putin ile yaptığı görüşme sonrası konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Her şey plana göre gidiyor" derken aynı görüşme sonrası Putin de "İlgili tesislerin hazırlığı 7-8 Temmuz'da sona eriyor ve uygun silah türlerinin bölgeye konuşlandırılmasıyla ilgili faaliyetlere derhal başlayacağız" ifadelerini kullandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy: ''Ukrayna bir an önce NATO'ya katılmak istiyor, Rus askerlerinin tamamı Ukrayna topraklarından atılana kadar Ukrayna dinlenmeyecek''.

Kaynak: Euronews Türkçe

YORUMLAR

  • 0 Yorum