Çin'de Mayıs'ta satılan araçların %27'si elektrikli

Çin Uluslararası Radyosu'nun haberine göre elektrikli otomobiller, Çin’de Mayıs ayı boyunca satılan tüm araçların %27’sini oluşturdu.

Çin'de Mayıs'ta satılan araçların %27'si elektrikli
09 Haziran 2023 - 21:17
Çin Binek Arabaları Üreticileri Birliği’nin 8 Haziran Perşembe günü işaret ettiği üzere, dünyanın en büyük otomobil pazarı olan Çin’de Mayıs ayında yıl bazında %28,6 oranında bir artışla 1,76 milyon araç satıldı. Çin elektrikli otomobil piyasası son yıllarda, satın alışta devlet sübvansiyonlarının da etkisiyle, logaritmik bir büyüme gösterdi. Ancak söz konusu sübvansiyonlar Aralık 2022’den itibaren, sektörün ihtiyacı kalmadığı gerekçesiyle durduruldu. Bu arada onlarca inovasyon içeren yerli marka, elektrikli araç piyasasında boy gösterdi ve yabancı üreticilerle etkili rekabete başladı. Nitekim Çin markası olan BYD, sattığı 239 binden fazla araçla ülkenin tartışmasız şampiyonu konumunda. Tesla 77 bin 695 araçla onun çok gerisinden geldi. Tesla ve Volkswagen Çin’de güçlenmek için yatırımlarını artırma yolunda.

2022 yılında dünyada 10 milyondan fazla elektrikli araç satıldı. Uluslararası Enerji Ajansı’nın Nisan sonunda açıkladığı rapora bakılırsa bu yıl %35 dolayında artışla 14 milyon elektrikli otomobil sürümü yapılacak. Son projeksiyonlar, 2020 yılında tüm otomobiller içinde dünyada %4 olan elektrikli otomobil payının, 2022’de %14 olup bu yıl da %18’e çıkacağını gösteriyor. Bu alanda üç piyasa dünyada dinamizmiyle göze çarpıyor: Çin, Birleşik Devletler ve Avrupa. Ancak Çin, yine bunlar arasında en önde. Dünnya'da satılan üç elektrikli otomobilden ikisi Çin’de satılıyor. Uluslararası Enerji Ajansı, elektrikli araçların bu üç pazar bünyesinde 2030 yılına değin toplam araç sayısının %60’ını oluşturmasını öngörüyor.

Kaynak: Gazete Oksijen

YORUMLAR

  • 0 Yorum

www.avetec.org