Soylu: "Yeşil pasaport sınırımızı aşmak üzereyiz"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dünyanın Türkiye'ye tahsis ettiği yeşil pasaport miktarının geçilmek üzere olduğunu ve yaşanan sıkıntılardan dolayı tüm yeşil pasaportların hususi pasaportlara dönebileceğini açıkladı.

Soylu: "Yeşil pasaport sınırımızı aşmak üzereyiz"
06 Mayıs 2023 - 20:12
Bakırköy'de İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nde (İSTESOB) konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Bu yeşil pasaportun da belli bir miktarı var. Yani dünyanın bize tahsis ettiği belli bir miktar var. Biz bu miktarı aşmak üzereyiz. Yani aştık da diyebiliriz aslında... Bütün yeşil pasaportlar hususi pasaportlara dönebilir." ifadelerini kullandı.

Yeşil pasaportla ilgili yaşanan sıkıntılara da değinen Soylu, "Yeşil pasaport meselesinin şöyle bir problemi var: Takdir edersiniz ki, yeşil pasaport daha ziyade dış dünyayla, daha önceden kurulmuş olanlar, verilmiş olanlar var ama Türkiye'nin dış dünyayla münasebetlerinde, özellikle ihracat alanında ve diğer noktalarda, münasebetlerinde elimizi çok güçlendiren, özellikle diplomatik ziyaretlerde, özellikle kurumların ziyaretlerinde elimizi çok güçlendiren bir süreçtir. Ve bu yeşil pasaportun da belli bir miktarı var. Yani dünyanın bize tahsis ettiği belli bir miktar var. Biz bu miktarı aşmak üzereyiz. Yani aştık da diyebiliriz aslında. Bu konu Dışişleri Bakanlığımız sürekli olarak tenkit edilmektedir. Yani bunu aşıyorsunuz diye. Allah muhafaza şöyle bir durumla karşı karşıya kalabiliriz. Bütün yeşil pasaportlar hususi pasaportlara dönebilir. Ama ben bu konuda sorumluluğumu üzerime aldım. Bir çalışma yapacağımı söylemek isterim. Tabii şu da var. Yani siz kendi işiniz icabın yurt dışı seyahatlerinizi gri pasaportla yapabilme kabiliyetine sahipsiniz. Devlet bunu sizden imtina etmez." dedi.

Kaynak: Gazete Oksijen 

YORUMLAR

  • 0 Yorum