Yapay zekalı botlar dolandırıcılık yapıyorlar

Indiana Üniversitesi'ndeki bir araştırmaya göre, ChatGPT'nin metin oluşturma yeteneğini kullanan yapay zekalı botlar X'de insanları sahte kripto para primlerine yatırım yapmaya ikna etmeye ve kripto cüzdanlarından hırsızlık yapmaya başladılar. Ayrıca yapay zekalı botlar sahte ve yalan haberler yayımlayan yüzlerce haber sitesi oluşturmuş durumda.

Yapay zekalı botlar dolandırıcılık yapıyorlar
23 Eylül 2023 - 00:56
ABD'deki Indiana Üniversitesi'nde yürütülen bir araştırmaya göre son dönemde popüler olan OpenAI'ın sohbet robotu ChatGPT'nin metin oluşturma yeteneği, X'de "botnet" kodu oluşturmak için kullanılıyor. Sosyal medyadaki mevcut filtreler tarafından tespit edilemeyen yüzlerce zararlı bot ve spam kampanyasından oluşan ağlara "botnet" deniyor. Business Insider'ın haberine göre bu bot hesapları, insanları sahte kripto para birimlerine yatırım yapmaya ikna etmeye çalışıyor ve hatta mevcut kripto cüzdanlarından hırsızlık bile yapabiliyor. Araştırmacılardan hesaplamalı sosyal bilim araştırmacısı Kai-Cheng Yang ve bilgisayar bilimi profesörü Filippo Menczer, X'de bu amaçla 1000'den fazla bot bulunduğunu tespit etti.

Profillerinde gerçek kullanıcıların fotoğraflarını kullanan botlar, birbirlerinin gönderilerini ChatGPT tarafından oluşturulduğu belli olan metinlerle cevaplıyor. Saniyeler içerisinde "insansal" metinler üretebilen bu botlar, tahmin edilebilir davranışları olan "geleneksel" botlardan ayrılıyor. Sosyal medyanın ötesinde, ChatGPT benzeri araçlar, çoğu apaçık yalan bilgi yayınlayan spam içerikli haber siteleri oluşturdu. Haber sitelerinin güvenilirliğini derecelendiren NewsGuard adlı şirket, nisandan bu yana yapay zeka tarafından oluşturulan 400’den fazla internet sitesi buldu. Bu siteler, otomatik reklam satın alan teknolojiden gelir elde ediyor.

Kaynak:  Diken

YORUMLAR

  • 0 Yorum